Kütahya Osmanlı Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği okyay derneği

NAMAZ’IN HİKMETİ (1)
Okyay Derneği » NAMAZ’IN HİKMETİ (1) ---

NAMAZ’IN HİKMETİ (1)

İslam’ın temel şartlarından olan namaz hakkında, basında çıkan bir araştırma yazısı dikkatimi çekti. Mısır’da bulunan bir araştırma merkezinin yaptığı araştırmalar sonucunda, Namaz ile ilgili bazı hikmetlere ulaşıldığını öğrendik. Namaz İslam’ın sembol bir ibadetidir. Namazın birçok faydalarını biliyorduk. Bu araştırmada şimdiye kadar bilinmeyen faydalarını da öğrenmiş olduk. Bu çalışmada emeği geçenlere teşekkür ederiz. Önce yayınlanan haberi kısaca verip, bu konudaki şahsi görüşlerimizi okuyucularımızla paylaşalım. Haber aynen şöyle yayınlandı.

“Namaz kılmanın Allah’a kulluk etmede en iyi yol olduğunu hem kuran-ı kerimde hem de yeryüzüne gönderilmiş Allah’ın elçileri vasıtasıyla biliyoruz. Ancak, bilmediğimiz bir kaç yönü daha çıktı işte yapılan araştırma ve namaz kılmanın kulluk vazifesinin yanı sıra insan vücudu üzerindeki olumlu etkileri…

Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunan Ulusal Işın Teknolojisi Merkezi’nde yapılan bir bilimsel araştırma, secde etmenin insanı kanserden koruduğunu ortaya çıkardı. Araştırmayla ayrıca secdenin hamile kadınlar için de oldukça yararlı olduğunu ve ceninin şekil bozukluğuna uğramasını engellediğini, bunun yanında yine birçok bedensel ve psikolojik hastalıklara iyi geldiği tespit edildi.

Işın Teknolojisi Merkezi Bölümü Başkanı Biyoloji profesörü Muhammed Ziyaeddin Hamid, bu çağda insanların her yönden elektromanyetik dalgalara maruz kaldığını ve bu nedenle daha fazla ışın aldığını belirterek, vücutta biriken bu yükün mutlaka dışarı atılması gerektiğini bildirdi.

Bilimsel araştırmaların insan boyunun küçüldükçe elektromanyetik dalgalara uğrama oranının daha da azaldığını gösterdiğini söyledi.

Secde halinde olan bir insanın yedi organının yerle temas etmesinin boşaltımı hızlandırdığını ve bunun yorgunluk ve bazı hastalıklara iyi geldiğini ifade etti.

Araştırmaların elektrik yükünün vücuttan sağlıklı bir şekilde atılması için secde anında kıbleye dönmek gerektiğini gösterdiğini bildiren Profesör Ziyaeddin…

Kâbe’nin yeryüzünün merkezi olduğunu ve yeryüzünün merkezine yönelmenin vücuttaki elektrik yükünü dışarı atmak için en uygun pozisyon olduğunu söyledi.

Uyku esnasında vücutta oluşan unsurların sabah namazıyla dışarı atıldığını ve insanın güne sağlıklı ve canlı bir şekilde başladığını kaydetti.

Öğle, ikindi ve akşam namazlarının günün yorgunluğunu ve stresini azalttığını ve insana psikolojik bir rahatlama sağladığını söyleyen Profesör Ziyaeddin…

Yatsı namazıyla gün boyu vücutta oluşan yükün geri kalanının dışarı atıldığını ve insanın rahat bir şekilde uykuya dalmasının sağlandığını belirtti.”

Namaz ibadeti hakkında ben de bir şeyler yazmak istiyorum. Bunları da gelecek hafta paylaşmak üzere iyi haftalar dilerim.

lutfitumturk@hotmail.com                                                                                                Lütfi TÜMTÜRK

Okyay Derneği » NAMAZ’IN HİKMETİ (1)

 
Sayfa Ziyaret Sayacı
81.770