Kütahya Osmanlı Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği okyay derneği

  • Osmanlı Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği

    Osmanlı Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği

    OKYAY DERNEĞİ

Okyay Derneği

share on facebook  tweet  share on google  print  

Okyay Derneği

Amacımız; Osmanlıda yaşanan sosyal hayatın nasıl olduğunu araştırmak, elde edilen bilgileri insanlarımız ile paylaşmak, bu güzelliklerin günümüzde de yaşanması için, her türlü teknik imkânları kullanarak çalışmaktır. Bu alanda faaliyet gösteren kuruluşlarla işbirliği yapmak. Onlara destek vermektir.

Son Eklenen Yazılar

Başkanlık ve Parlamenter sistemlerinin

Eksi ve artıları

Ülkemiz, 600 yıllık Osmanlı imparatorluğun mirası üzerine 1923 yılında, milli devlet olarak kurulmuş, ilk yıllarda tek partili dönem yaşanmış, sonra çok partili demokratik hayata geçiş tecrübeleri ile çok çalkantılı bir siyasi dönemden geçilmiş. Doksan yıllık çok partili parlamenter sistem denemesinden sonra, 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan Anayasa referandumunda halkımızın %51,5 evet oyları ile başkanlık sistemi kabul edilmiştir.

devamını oku

 

 

Ku’ândaki İslam’ı Yaşamak.

Yaşanan İslam Tatbikatı

Bizi, bir İslam ülkesinde ve Müslüman bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmemize nasip eden rabbimize sonsuz sayıda hamd ve şükrederiz. Dinimiz İslam’ı ve diğer inanç sistemlerini mümkün olduğu kadar incelemeye çalıştım. İslam’ın insanları dünya ve ahiret saadetine çağıran bir hak din olduğunu kesinlikle iman ettim. Beni bu idrake ulaştıran rabbimize sonsuz sayıda şükrederim. Mensubu olduğu inanç sisteminin güzelliğini idrak edemediği için, küfür içinde yaşayıp, mutsuzluğun sebebinin kendisi olduğunu bilmeyen nice insanlarımız var. Rabbim kabul ederse, atalarımız ve çevremizden öğrendiğimiz kadarı ile dinimizi yaşamaya çalışıyoruz.

devamını oku

 

MİLLETİMİZE GEÇMİŞ OLSUN

Felaketlerden dersler Çıkarmak.

6 Haziran 2023 Pazartesi günü Saat 4.17de son yılların en büyük felaketi olan iki büyük deprem yaşadık. Deprem merkezi Kahramanmaraş Pazarcık ilçesi başta olmak üzere, Hatay, Gaziantep, Malatya, Adıyaman, Urfa, Diyarbakır, Osmaniye, Malatya ve Adana çevresinde büyük yıkım meydana geldi. Çok canlar yandı. Ölü sayısı her gün yükseliyor. Büyük deprem felaketi olan 1939 Erzincan depremi (32.968) kaybımızı geçti. Halen toplam on ilimizdeki kaybımız 43 bin civarında, çok yaralımız var. Her gün sayı artıyor.

devamını oku

Yaygınlaşan İslam Düşmanlığı

İslamo Fobi

 

Sömürgeci ikiyüzlü batı, halk kitlelerini İslam’a karşı kışkırtıyor. İslam ülkelerinden gelen göçmenler istenmiyor. Bilhassa Yunanistan denizden gelen gariplerin lastik botlarını şişleyip, onları ölüme terk ediyor. Demokrasi havarisi kesilen bu haydutlar, göçmenlerin paralarını alıp soyuyorlarmış. Botlarını şişledikleri uydu fotoğrafları ispat edilmesine rağmen, Birleşmiş milletler ve Avrupa’dan çıt yok. Bunlar kendilerini medeni zannediyor.

devamını oku

Müminlerin Hidayetini Engellemek.

Büyük Vebal Var.

Allah insanı dünya ve ahirette mutlu olsunlar diye yaratmış. Dünya’da nasıl davranmaları gerektiğini anlatan kitaplarını ve bu kitabın öğretmenleri olan nebi ve onların olmadığı devirlerde veli resullerini her dönem ve mekânlarda görevlendirmiş. Bu resullerin rehberliğini kabul edenler hidayete ulaşmış. Mutluluğu yakalamış.

3/ÂLİ İMRÂN-164: Le kad mennallâhu alel mu’minîne iz bease fîhim resûlen min enfusihim yetlû aleyhim âyâtihî ve yuzekkîhim ve yuallimuhumul kitâbe vel hikmeh(hikmete), ve in kânû min kablu le fî dalâlin mubîn (mubînin).

“Andolsun ki Allah, mü'minlerin (başlarının) üzerine (devrin imamının ruhu) bir ni'met olmak üzere (onların aralarında, kendi kavminin içinde) kendilerinden bir resûl beas eder. Onlara O'nun (Allah'ın) âyetlerini tilâvet eder, onları tezkiye eder ve onlara kitap ve hikmeti öğretir. Ondan evvel (Allah'a ulaşmayı dilemeden evvel) onlar gerçekten açık bir dalâlet içinde idiler.”

devamını oku

 

Sayfa Ziyaret Sayacı
28.517