Kütahya Osmanlı Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği okyay derneği

  • Okyay Derneği

    Okyay Derneği

    Osmanlı Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği

Okyay Derneği

share on facebook  tweet  share on google  print  

Okyay Derneği

Amacımız; Osmanlıda yaşanan sosyal hayatın nasıl olduğunu araştırmak, elde edilen bilgileri insanlarımız ile paylaşmak, bu güzelliklerin günümüzde de yaşanması için, her türlü teknik imkânları kullanarak çalışmaktır.  Bu alanda faaliyet gösteren kuruluşlarla işbirliği yapmak. Onlara destek vermektir. 

Son Eklenen Yazılar

Gaybe İman

 

Bazı dini kavramları incelemeye devam ediyoruz. Bu gün de pek çok ayette geçen “Gayb” kavramını inceleyelim. TDK. sözlüğünde bu kelime yok. Kur’ân sözlüğünde ise, “Gözle görülemeyen, bilinmeyen, İnsanlar tarafından idrak edilemeyen” olarak açıklanıyor. Arapça olmasına rağmen, Türkçe de bilinmeyen anlamında kullanılan bir kavram. Allahû Teâlâ’nın kullandığına göre, önemli, bilinmesi gereken bir kavram olduğu anlaşılıyor. Bu sebeple, konu ile ilgili ayetleri inceleyip, Rabbimizin bu kavram ile kullarına vermek istediği mesajı anlamaya çalışalım.

 

 

devamını oku

 

Kur’ânda Emanet Kavramı.

Yanlış Bilinen Gerçekler.

Kainatın yaratıcısı olan Allah, İnsanların mutluluğu için gerekli olan bilgileri, Nebiler aracılığı ile kutsal kitaplarda insanlara ulaştırır. Resuller bunları örnekler ile insanlara anlatır. İblis de, bunların yanlış anlaşılması için elinden geleni yapar. Hz. Âdem ve Havva validemizi yalanları ile kandırıp, cennetten kovulmalarına sebep olmuş. Sureti haktan görünür. İnsanları yanıltmaktan hiç vaz geçmez. Onları kandırmak için kendisine yakın insanları kullanır. Allah’a yönelip, Takva sahibi olan, Allah dostları haricindeki tüm İnsanları kolayca kandırır.

 

devamını oku

 Kalbin Mühürlenmesi

Fıska düşmek kavramı

İslam literatüründe bazı kavramlar var. Pek bilinmez. Kur’ânı Kerimde kullanılan bu kavramlar bazen bir kaç anlamda kullanılmıştır. İblis müminlerin imanlarını çalabilmek için, bu kavramları kullanır. Önceki bir yazımızda bunlardan birkaç örnek vermiştim. Bu gün kalbin mühürlenmesi, Tab edilmesi ve fıska düşmek kavramlarını açmak istiyorum. Bunların tam anlamını öğrenmek için, Kutsal kitabımızda verilen açıklamaları inceleyelim.

devamını oku

 Gerçek Tövbeleri, Allah Kabul  Eder.

İblis, Allah’ın Affı ile Sizi Aldatmasın.

Müslümanlar arasında yaygın bir kanaat var. Ben Müslüman’ım, İslam ülkesinde yaşıyorum. Müslüman bir ailenin çocuğuyum. Hatalı bir davranışım olursa tövbe ederim. Allah dualarımı kabul eder. Günahkâr olarak ölsem bile, cehennemde biraz yandıktan gördükten sonra. Hz. Peygamberimiz bize şefaat edecek. Müslüman olduğumuz için, biraz geç de olsa, cennete gideceğiz. Cennet’te sevdiklerimiz ile birlikte sonsuza kadar yaşayacağız. Şeklinde yanlış kanaat var. Bu durum insanlarımızı rehavete sürüklüyor. Allah’ın emirlerine aykırı işler kolayca yapılıyor. Onun için bu konuyu idrak ettiğim kadarı ile açmaya çalışacağım. Umarım faydalı olur.

devamını oku

Toplumsal Yozlaşma

Sosyal medyanın zararları

Ülkemizde meydana gelen sosyal olaylar, adli istatistikler hakkında bir doküman elime geçti. Emekli bir güvenlik mensubu olmama rağmen şaştım kaldım. Burada rakamlar vererek, felaket tellallığı yapmak istemiyorum. Ancak bu acı gerçeklerin de bilinmesi lazım. Teknoloji karşıtı değilim. Modern iletişim araçları olan televizyon ve internet’in faydaları kadar zararları da var. Her yaşta insanlara tesir ediyor. Etkisi altına alıyor. Fakat gençler üzerinde olumsuz tesirleri çok fazla olmaktadır.

devamını oku

Sayfa Ziyaret Sayacı
16.785