Kütahya Osmanlı Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği okyay derneği

  • Okyay Derneği

    Okyay Derneği

    Osmanlı Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği

Okyay Derneği

share on facebook  tweet  share on google  print  

Okyay Derneği

Amacımız; Osmanlıda yaşanan sosyal hayatın nasıl olduğunu araştırmak, elde edilen bilgileri insanlarımız ile paylaşmak, bu güzelliklerin günümüzde de yaşanması için, her türlü teknik imkânları kullanarak çalışmaktır.  Bu alanda faaliyet gösteren kuruluşlarla işbirliği yapmak. Onlara destek vermektir. 

Son Eklenen Yazılar

Toplumsal Yozlaşma

Sosyal medyanın zararları

Ülkemizde meydana gelen sosyal olaylar, adli istatistikler hakkında bir doküman elime geçti. Emekli bir güvenlik mensubu olmama rağmen şaştım kaldım. Burada rakamlar vererek, felaket tellallığı yapmak istemiyorum. Ancak bu acı gerçeklerin de bilinmesi lazım. Teknoloji karşıtı değilim. Modern iletişim araçları olan televizyon ve internet’in faydaları kadar zararları da var. Her yaşta insanlara tesir ediyor. Etkisi altına alıyor. Fakat gençler üzerinde olumsuz tesirleri çok fazla olmaktadır.

devamını oku

Allah’ın Nurunu Söndürmek İstiyorlar.

Allah Nurunu Tamamlayacaktır.

Dünya Pandemi ile boğuşurken, yaz gelse, sıcaklarda salgın hızını kaybeder diye bekleniyordu. Sıcaklar yükseldi. Temmuz’da elli dereceye yaklaşan sıcaklıklar yaşandı. Bu sefer orman yangınları başladı. Hasretle beklenen sıcaklar felaket getirdi. İnsanlar haftalar boyunca söndürülemeyen yangınlardan bunalınca, yağmur yağsa da yangınlar söner diye bir beklentiye girildi. Yağmurlar geldi. Pir geldi. Görülmemiş sel felaketleri yaşandı. Deniz kenarındaki şehirlerimizden, sadece Kastamonu ve Sinop’ta, yüzden fazla kayıp var. Bu felaketler ne zaman sona erecek. Yaşanmayan afet kalmadı. Tüm dünya felaketler ile boğuşuyor. Ülkemizde de, bu afetler eksik olmuyor. Bu afetlerin peş peşe olması, Allah’ın toplumlara bir mesaj iletmek istediği anlaşılıyor.  Yağmur duası gibi, topluca tövbeye mi çıkalım. Allah’a yönelirsek belki afetler durur.!

devamını oku

Dünya’nın Küresel Cezalandırılması

Çigerlerimiz yanıyor

Gelişmiş Teknolojinin Acziyeti devam ediyor

Tüm Dünya yirmi aydan beri Pandemi ile boğuşuyor. Nereden geldiği belli olmayan bir Virüs modern dünyayı diz çöktürdü. Teknoloji virüsü inceleyip, konumuna uygun tedbirler, geliştirdikçe virüs şekil değiştiriyor. Mutasyona uğruyor. Bu güne kadar yaklaşık 200 Milyon insana bulaştı. Beş milyon kişi virüsün kurbanı oldu. Çok enteresandır. Bir milyon insanın hiçbir hastalık belirtisi göstermeden, toplum içinde dolaştığı iddia ediliyor. Milyonlarca insan virüsü taşıdığı anlaşıldıktan sonra basit ilaçlarla şifaya kavuşurken, bazı insanları birkaç günde götürüyor. Hiçbir tedbir onları kurtaramıyor. Sosyal bir mahlûk olan insanı kapatmak, ekonomik krize sebep oluyor. Serbestlik salgını artırıyor. Modern tıp aciz kaldı. Yöneticiler de şaşırdı.

devamını oku

Her Zaman Diliminde Ve Tüm Kavimlerde

Hidayetçi Veli Resullerin yaşadığını ispat eden Ayetler.

Kutsal dinimizde bazı kavramlar var. Bunlar iyi bilinmediği zaman kavram kargaşası yaşanıyor. İblis de bundan istifade edip, insanlarımızı kolayca yoldan çıkarıp, dünya ve ahiret mutluluklarına engel oluyor. Bu sebeple yazılarımızda bu kavramları idrakimiz nispetinde okuyucularımız ile paylaşmak istiyorum. Bu gün, Nebilerin olmadığı dönemlerde tüm toplumlar içinde görev yapan Allah’ın veli resulleri olduğu konusunu açmak istiyorum.

devamını oku

Ülkemizdeki Siyasi Rekabet

Ne Zaman Olgunlaşacak.

Ülkemiz başkanlık sistemine geçince, yönetim krizleri ve sık yapılan seçimler artık olmayacak, insanlarımız politize olmaktan kurtulacak diye sevindik. Fakat sevincimiz kursağımızda kaldı. Başkanlık sistemine geçiş ile ilgili Anayasa değişikliğinin üzerinden bir yıl geçmeden, parlamenter sisteme yeniden geçiş ile ilgili tartışmalar başladı. Ana muhalefet partisi ile ittifak yapan küçük partiler, bu konuda iktidarı zorlamaya başladı. Başkanlık sistemini halkımız yeni onayladığı için, bu talepler İktidar tarafından doğal olarak dikkate alınmıyor.

devamını oku

Sayfa Ziyaret Sayacı
15.012