Kütahya Osmanlı Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği okyay derneği

  • Osmanlı Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği

    Osmanlı Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği

    OKYAY DERNEĞİ

Okyay Derneği

share on facebook  tweet  share on google  print  

Okyay Derneği

Amacımız; Osmanlıda yaşanan sosyal hayatın nasıl olduğunu araştırmak, elde edilen bilgileri insanlarımız ile paylaşmak, bu güzelliklerin günümüzde de yaşanması için, her türlü teknik imkânları kullanarak çalışmaktır. Bu alanda faaliyet gösteren kuruluşlarla işbirliği yapmak. Onlara destek vermektir.

 

Son Eklenen Yazılar

Hz. Peygamber döneminde

Çağımızda yaşanan İslam

Önceki bir yazımızda, İslam ülkelerinin başlarına gelen belaların İslam’ın yaşanmamasından kaynaklandığını yazmış, ayrıntıya girememiştik. Allah dostlarından öğrendiğimiz bu tespit ne dereceye kadar doğrudur. Bir haksızlık yapmış olmayalım. Bu konuyu İslam’ın temel kaynağı olan Kur’ân ayetleri ile izah etmeye çalışalım. İslam kelime anlamı Arapça “slm” fiil kökünden gelir. Barış, Sulh, sukûn, anlamındadır. Kelimenin başına, “elif” geldiğinde İslam olur, teslim anlamındadır. Arapça “mim” geldiğinde Müslim, teslim olmak, Müslüman teslim olan kişi, Müslimun teslim olanlar (Çoğul) anlamındadır. Görüldüğü gibi İslam teslim dinidir. Allah’ın emir ve yasaklarına teslim olmak. İnsan, Allah’ın emirlerine uygun hayat sürerse sahabe efendilerimiz gibi dünyada mutlu olur. Saadet asrı yaşanır. Ahirette cenneti bizzat hak eder. Şu ayetleri inceleyelim.

devamını oku

 

Savaş Hukuku diye bir şey kalmadı.

Yahudileri Ülkelerinden Kovan Avrupalılar Haklı imiş.

İlk çağlarda toplumlar birbiri ile savaşırken, asker olmayan sivillere zarar vermemek için kırsal alanlara çıkar, burada kozlarını paylaşırlarmış. Amaç Devlet yönetimi haricindeki insanlara zarar vermemek hassasiyeti gösterilirmiş. Selçuklunun son dönemlerinde Moğol orduları Anadolu’ya gelmiş. O zamana kadar görülmeyen şekilde hak hukuk tanımayan Moğollar, girdikleri yerlerde tarihi eser ve kütüphanelere çok zarar vermiş. O günlerde insan canının pek değeri olmasa da, savaşmayan kişilere fazla zarar verilmemesine özen gösterilirmiş.

devamını oku

Türk ve İslam Düşmanlarının Fitnelerine karşı

Birlik, Beraberlik ve Dayanışma

Dünya’da 57 bağımsız İslam devleti var. Nüfusu kalabalık olan Endonezya, Pakistan, Nijerya, Bengaldeş, Mısır, Türkiye ve İran’ın nüfuslarının toplamı yaklaşık bir milyar civarında, Diğer elli bağımsız devlet de yaklaşık 500 bin Hindistan, Rusya ve Çin gibi gayri müslim ülkelerdeki Müslüman nüfusların ilavesi ile iki milyara yaklaşan bir İslam toplumları var. Yedi milyarlık dünya nüfusunun yaklaşık 1/3 ini meydana getiriyoruz. Bu kadar büyük bir sosyal toplum olan İslam devletlerinin dünya’da hukuklarını savunan etkili bir kurumları yok.

devamını oku

Filistinlileri kurtulması için

Bir Selahattin Eyyubi Gerekli

İsrail-Gazze savaşı iki ayı aştı, Masumların katliamı devam ediyor. Dünyanın gözü önünde resmen katliam, soy kırımı yapılıyor. İsrail Hamas ile savaşmıyor. Onların derdi, Gazze halkını yurtlarından sürmek. Bin yıllık İslam yurdu olan toprakları ilhak etmek. Gazze’nin güvenliğini sağlayacağım diye kutsal toprakları işgal ediyor. Zaten bölgede işgal edemediği sadece Gazze kalmıştı. Hamas saldırısı bahanesi ile o da tamamlanacak. New York Times gazetesi İsrail’in Hamas saldırısından bir yıl önceden haberinin olduğunu açıkladı. Bunun ABD ve İsrail Planı olduğunu bir önceki yazımızda yazmıştık.

devamını oku

Kur’ânı Kerim Kavramları

-Ruh ve Nefsimiz-

Allah insanı “Hamein mesnun olan salsalin” şekil verilmiş. Çamur, (Hiçr-26)’ dan yaratmış. Sonra ona ruhundan üfürmüş. Görme, işitme ve idrak hassaları vermiş. (Secde-9. ). Sonra, nefsini “sevva etmiş.”  Füccurunu ve takvasını ilham etmiş. (Şems-7). Böylece gören, işiten, olayları idrak eden, Takva (Güzellik) ve onun zıddı olan fücur (afetler)’a açık bir varlık ortaya çıkmış. Netice olarak İnsan, Tüm güzellikleri bünyesinde bulunduran Allah’a ait bir Ruh, Şeytanın etkisine açık olmakla birlikte, güzelliklere dönüşebilen bir nefs ile bu iki vücudumuza mekânlık yapan topraktan yaratılmış bir fizik vücuda sahip, üçlü bir varlığız.

devamını oku

Sayfa Ziyaret Sayacı
81.771