Kütahya Osmanlı Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği okyay derneği

  • Osmanlı Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği

    Osmanlı Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği

    OKYAY DERNEĞİ

Okyay Derneği

share on facebook  tweet  share on google  print  

Okyay Derneği

Amacımız; Osmanlıda yaşanan sosyal hayatın nasıl olduğunu araştırmak, elde edilen bilgileri insanlarımız ile paylaşmak, bu güzelliklerin günümüzde de yaşanması için, her türlü teknik imkânları kullanarak çalışmaktır. Bu alanda faaliyet gösteren kuruluşlarla işbirliği yapmak. Onlara destek vermektir.

Son Eklenen Yazılar

Filistin Zulmü Ne Zaman Bitecek.  

İslam Âlemi Suskun.

Filistin halkı, İsrail zulmü altında eziliyor. 1948 de İsrail’in kurulması ile Zulüm başladı. 75 senedir. Bu zulüm devam ediyor. ABD ve Birleşmiş Milletlerin yardımı ile kurulan İsrail, yıllardır Filistinlileri ülkelerinden kovuyor. Filistin toprakları gasp ediliyor. Bu Konuda, ABD ve Batı ülkeleri aralarında bir Haçlı-Hıristiyan birliği oluşturmalarına karşılık, İslam ülkeleri ve Filistinliler aralarında siyasi birlik ve beraberlik yok. Batının yaydığı fitne yüzünden hepsi birbiri ile uğraşıyor. Onun için Müslümanlar eziliyor.

devamını oku

 

 

 Günümüz Şefaat Anlayışı

Ahirette şefaat varmı dır?

İslam’da şefaat anlayışı ile ilgili konuyu açmak istiyorum. Şefaat, hayırlı bir olayın olumlu neticelenmesine katkıda bulunmaktır. Günümüzde bu katkıya referans denir. İslam’i şefaat ise, Hz. Peygamberin ahirette müminlerin günahlarının af ve mağfiret edilmesi için, Allah’a tavassutta bulunmasıdır. Bu inanç ve kanaat o kadar kuvvetlidir ki, Müslümanların çoğunluğu, bir İslam ülkesinde ve bir Müslüman ailenin çocuğu olarak dünyaya geldiği için, Hz. Peygamberin tüm Müslümanlara ahirette şefaat edeceğine inanılır. Hâlbuki Hz. Peygamberimiz Kızı Fatma Validemize, “Kızım bana güvenme ahirette yardım edemem.” Şeklindeki hadisini biliyoruz. Ahirette böyle bir şeyin olmadığına dair, birçok ayet bulunmaktadır.

 

devamını oku


 

SIRAT-I MÜSTAKİM

(Belli Hedefe İstikametlenmişYol) 

Kutsal kitabımızın ilk suresi olan Fatiha suresinin Kur’ânın özeti olduğu söylenir. Bütün evliyalar, alimler, Fatiha suresi suresinin çok kıymetli olduğunu bildirmişler. Onu “Ümmül kur’ân” “Kur’anın ruhu” olarak vasıflandırılmış. Tüm namaz rekâtlarında mutlaka okunur. Fatiha okunmayan namazın sahih olmayacağı bildirilmiştir. Fatiha, Arapça başlangıç, açmak, açıklığa kavuşturmak anlamına gelir.  Fatiha suresi ile Bakara suresinin ilk beş ayeti Kutsal kitabımızın ilk iki sayfasında kıymetli birer çerçeve içine alınarak değerleri gösterilmeye çalışılmış. 

devamını oku

Bu Güne Kadar Kainatta Tek Din Olmuştur.

Kainatın yaratıcısı olan Allahû Teâlâ, kullarının dünya’da mutlu olmalarını, ahirette de cenneti bizzat hak etmelerini istiyor. Bunun için dünya’da nasıl davranmaları gerektiğini anlatan kitaplarını ve bu kitapların öğretmenleri olan Nebi ve onların bulunmadığı dönemlerde veli resullerini görevlendirmiş. Fakat İblis insanların kandırmak için, kıyamete kadar süre almış. İlk Önce Âdem atamızı ve Havva Validemizi kandırarak, onları cennetten, imtihan dünyasına atılmalarına sebep olmuşlar. İblis, kardeşler arasında düşmanlık sokmak, onların mutsuz olmalarını sağlamak için, yapmadığı kalmamış. Halen bu fitne hareketleri devam ediyor.

 

devamını oku

Cehennem’den Cennet’e Geçiş Var mı?

Yanlış Bilinen gerçekler.

Hamd olsun. İslam ülkesinde ve bir Müslüman ailede dünyaya geldik. Fakat, ülkemizde ve İslam âleminde dini kavramlar pek iyi bilinmez. Osmanlı döneminde, her yerleşim bölgelerinde yaşayan Allah dostları, Allah’a daha yakın oldukları için insanlarımızı uyarır. Toplumumuzu büyük felaketlerden kurtarırlardı. İblis ve münafıkların gayreti ile toplumumuzda, Allah dostlarına karşı güvensizlik duygusu yerleşti. FETÖ gibi münafık cemaatler yüzünden insanlarımız kime güveneceklerini şaşırmış durumda. Kur’ânı anlayamayanlar, sağlam dini kaynak arıyor. FETÖ gibi İslami kuralları sulandıran, menfaat kapısı yapan iblis uşaklarının tuzağına düşülüyor.

devamını oku

Sayfa Ziyaret Sayacı
32.558